T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü Nurdağı İlçe Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü Nurdağı İlçe Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Acil Polikliniği ve Müşahade Servisi

Güncelleme Tarihi: 10/10/2017

Hastanemiz acil birimi ana binada hizmet vermektedir.  Servis içerisinde; hasta basvuru alani- danisma, nöbetçi doktor ve hemsire odalarinin disinda, çok acil hasta muayene odasi (kirmizi belirteçli-CPR Odasi), acil hasta muayene odasi (sari belirteçli), 5 yatakli gözlem odasi, enjeksiyon ve ilaç uygulama odasi, triaj alani ile acil servisle hizmet vermektedir.

Ambulansla getirilen hastalarimizi her an iki personel, ayaktan basvuruda bulunan hastalarimizi danismanlarimiz karsilamakta, gerektiginde bir yönlendirme personeliyle vatandaslarimiza yardimci olunmaktadir.

Servis girisimizde, nöbetçi personel listesi,acil servis doktor listesi,nöbetçi eczane listesi ile gelen vatandaslarimiz bilgilendirilmektedir.

Servisimize adli vakalar, zehirlenmeler, düsmeler, travmalar, atesli hastaliklar, kovulsiyonlar olmak üzere bütün acil vakalar basvurmaktadir. Vatandaslarimiza daha iyi hizmet vermek amaciyla gün içerisinde 1 pratisyen hekim, 2 hemsire ve personellerimizle hizmet vermektedir.

TRIAJ:Acil servise basvuran hastalar triaj alanina yönlendirilir. Burada triaj görevlisi tarafindan triaj skalasina göre ilk degerlendirmeleri yapilir, hastalar aciliyetlerine göre gerekli alanlara yönlendirilir.

YESIL ALAN:Durumu daha stabil olup beklemelerinde sakinca bulunmayan hastalar yesil alanda bekleme odasina alinarak muayeneleri yapilir. Doktorun talebine göre muayenesi biten hastalar acil hasta kabul birimine, daha sonra tetkik istenen hastalar gerekli birimlere yönlendirilir. Hekim istemine göre muayenesi biten hastalarin reçeteleri doktor tarafindan düzenlenerek  muayene islemleri bitmis olur.

SARI ALAN:Hayati tehdit eden bir yaralanmasi ya da hastaligi olmayip bir süre bekleyebilecek hastalar triaj tarafindan sari alana yönlendirilir. Hastalarin ilk muayenesi pratisyen hekim tarafindan burada yapilir, hastaya doktor istemine göre gerekli müdahale ve girisim yardimci saglik personeli tarafindan yapilir. Doktorun gerek görmesi durumunda uzman hekimlerimiz tarafindan konsultasyon istenerek muayeneleri saglanir. Yatisi planlanan hastalarin kayitlari acil sekreteri tarafindan yapildiktan sonra acil hasta kabul bilgisayarina yatis islemleri için yönlendirilir. Yatisi yapilan hastalarin diger kliniklere nakli hastanin klinik durumuna göre tasima personeli esliginde yapilir.

KIRMIZI ALAN:Triaj sonrasi durumu en kötü olan, hayati tehlikesi bulunan ve acil müdahale gereken hastalar kirmizi alana alinir. Ilk müdahalesi yapilan hastanin yakin takip ve tedavisi burada yapilir. Doktorun istemi dogrultusunda gerekli birime nakli 112 araciligiyla saglanir.

Acil Hasta Kabul Bilgisayari: Hastanemiz Acil Servisi 24 saat hizmet vermektedir. Acile basvuran hastalar Acil Hasta Kabul Bilgisayarinda hastalarin girisleri yapilir.

Enjeksiyon Odasi: Hekim tarafindan uygun görülen tüm enjeksiyonlar acil bilgi islem görevlisi tarafindan bilgisayar girisleri yapildiktan sonra yapilir. Ayrica enjeksiyon odasinda vital bulgu ölçümü, EKG, asi gibi uygulamalarda görevli hemsire tarafindan yapilmaktadir.

Cerrahi Müdahale Odasi: Acile gelen tüm hastalarin pansuman, sütur alinmasi ve atilmasi, yanik pansumanlari, mide lavaji gibi pek çok  islemleri burada yapilir.

Gözlem Odalari: Hekim tarafindan muayene edilen ve gözetim altinda tutulmasi gereken hastalar gözlem odalarina alinarak mayi uygulama, periferik sogutma nebulizatörle ilaç uygulamasi ve benzeri islemleri burada yapilarak hastalar 24 saat gözlenir ve tetkik-tedavileri yapilir.