T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü Nurdağı İlçe Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü Nurdağı İlçe Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Laboratuvar

Güncelleme Tarihi: 10/10/2017


DSC00215.JPG

Biyokimya Laboratuari rutin biyokimya, idrar ve hormon alt birimlerinden olusmaktadir Laboratuarimizda 3 Biyokimya ve klinik biyokimya uzmani, 1 Biyolog ve 8 Laborant görev yapmaktadir. Laboratuarimiz ayni zamanda acil laboratuari olarak ta 24 saat hizmet veren bir laboratuardir. Yillik biyokimyasal tetkik sayisi 1.000.000 test civaridir.

Biyokimya Laboratuarimizda çalisilan testler asagidadir. ALT (SGPT), Albümin, ALP, Amilaz, AST (SGOT), T. Biluribin, D. Biluribin, BOS Analizleri, Carbamazepine Düzeyi, CK (Kreatin Kinaz), CK-MB, Serum Fe, Serum DBK, Digoxin Düzeyi, Fosfor, GGT, Glikohemoglobin, Glikoz, Globulin, Kalsiyum, Klor, Kreatinin, LDH, LDL Kolesterol, HDL Kolesterol, VLDL Kolesterol, Total Kolesterol, Trigliserid, Laktik Asit, Magnezyum, Phenobarbitol, Potasyum, Total Protein, Sodyum, Troponin I, TroponinT, Ürik Asit, Valproik Asit.

Hormon Laboratuarinda çalisilan testler asagidadir .AFP (Alfa-fetoprotein), CEA, E2 (estradiol), Total T3, Total T4, FT3, FT4, Ferritin, Folik asit, FSH, LH, PRL ( Prolaktin), Progesteron, TSH, Vitamin B12.Hematoloji Laboratuarinda çalisilan testler asagidadir.

Anti trombin III (AT III), Faktör VIII, Faktör IX, Faktör VIII inhibütörü, Faktör IX inhübitörü, WF, Fibrinojen, Hemogram, Protein C aktivitesi, Protein S aktivitesi, Protrobin Zamani (PT), Sedimantasyon Hizi (ESR).

Biyokimya, Hormon ve Hematoloji Laboratuvari sonuç verme süreleri : Hafta içi her gün her saat testler çalisilmaktadir. Hafta sonu ve mesai saatleri disinda sadece acil testler çalisilmaktadir. Acil laboratuari sonuç verme süreleri asagida verilmistir.

    Tetkik Grubu

     Sonuçlanma süresi

    Biyokimya testleri

    60 dakika

    Tam kan sayimi (Hemogram)

    30 dakika

     Koagülasyon tetkikleri  

    60 dakika

    Tam idrar tetkiki (Kimyasal ve mikroskobik) 

    45 dakika

 

Alerji Testleri: Alerji testleri Pazartesi Persembe günleri sabahtan saat 12:00’a kadar çalisilmaktadir.

 

Hastanemizde çalisilmayip Dis merkezlerde hastanemiz adina çalisilan tetkikler için 15 güne kadar sonuç verme süresi belirlenmistir. Tetkik türüne göre sonuç verme süreleri konusunda hem hekimler tarafindan hem de laboratuar kayit görevlileri tarafindan bilgi verilmektedir.